تبلیغات
hunter شکار - انتخاب پایه دوربین مناسب برای تفنگ بادی
hunter شکار
ارائه فرهنگ صحیح استفاده از شکار

بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 16 مهر 1389
 
درباره اهمیت انتخاب پایه دوربین برای یک اسلحه به صورت کلی و عمومی قبلا سخن گفتیم. در این قسمت به معرفی پایه های مناسب برای تفنگ های بادی می پردازیم.


یک بار دیگر متذکر می شویم که پایه دوربین تنها یک وسیله ظاهری که دوربین را به اسلحه متصل کند نیست. البته در بسیاری موارد دیده شده در بعضی تفنگ های بادی با وجود نصب پایه دوربین های غیر استاندارد ، نیاز تیرانداز را تا حدودی فراهم کرده است. ولی در اغلب دقت بالای چندانی در تیراندازی برای دوربین این تفنگ ها به دست نمی آید. اگر بخواهیم به صورت فنی و صحیح به این مساله بپردازیم باید به صورت دقیق و فنی ساخته شده باشد ، اتصال مناسبی بین دوربین و اسلحه به وجود آورد ، از آلیاژ مناسبی تهیه شده باشد به گونه ای که با باز و بسته شدن مکرر دچار تغییر شکل نشود ، همچنین محل پیچها و قسمتهای متحرک آن به مرور زمان دچار ساییدگی نشود.
کارخانجات سازنده تفنگ بادی عموما از یک ریل و یا شیار ایجاد شده روی بدنه تفنگ به پهنای 11 میلیمتر استفاده می کنند که شکل و زاویه گوشه های مقطع آن مشخص است. اگر روی قسمت بدنه انتهایی تفنگ بادی شیار ایجاد شده باشد ، قسمت بالای مقطع آن دارای یک قوس می باشد که توسط برخی سازندگان حرفه ای پایه دوربین مورد توجه قرار می گیرد به طوری که قسمت زیرین پایه و فک های متحرک آن کاملا روی وجوه شیار بوجود آمده قرار گیرند. روی برخی از شیارها و یا تسمه های ایجاد شده در تفنگ های بادی ، سوراخهایی تعبیه شده که برای قرار گرفتن زائده پایه دوربین و یا قطعه ضد شوک مورد استفاده قرار می گیرد. بدین ترتیب از پس زدن پایه دوربین جلوگیری می شود. پایه های دوربین تفنگ بادی اغلب به صورت یک تکه و یا دو تکه ساخته می شوند. مهم آن است که قسمت فک های متحرک این پایه ها به صورت مناسب مقطع ریل تفنگ را در برگیرد و یک اتصال دقیق و مناسب بین پایه و اسلحه ایجاد کند.
از آنجایی که دوربین های تفنگ بادی عموما از تیوب یک اینچی استفاده می کنند ، پایه دوربین های تفنگ های بادی نیز بر این اساس از نوع رینگی می باشند و اغلب از جنس آلومینیوم و آلیاژهای آن ساخته می شوند تا هم از لحاظ قیمت مقرون به صرفه باشند و هم وزن آنها زیاد نباشد.
یک نکته مهم دیگر که باید به آن توجه نمود آن است که قسمت داخلی رینگهای این پایه دوربین ها باید کاملا دایره و متناسب با اندازه تیوب دوربین باشد و بتواند درگیری دقیق و مناسبی بین بدنه دوربین و حلقه ها بوجود آورد. از طرفی باعث تغییر شکل و خرابی دوربین نشود. در هر قسمت این رینگها ممکن است یک یا دو پیچ برای محکم کردن آن وجود داشته باشد.
 پایه دوربین های ساده دو تکه با یک پیچ در هر طرف
 
 پایه دوربین تفنگ بادی با یک زوج پیچ در هر طرف
 
قسمت بدنه برخی پایه دوربین ها مانند شکل زیر به صورت تو خالی به گونه ای ساخته شده که تیرانداز هم بتواند با دوربین تیراندازی کند و هم بتواند در صورت لزوم از شکاف درجه و مگسک استفاده نماید.
 پایه دوربین های مناسب برای تیراندازی با شکاف درجه و مگسک
 
همانگونه که گفتیم برای اطمینان بیشتر از تثبیت پایه روی تفنگ ، از قطعاتی برای ایمنی در برابر شوک استفاده می شود که اغلب دارای زائده مخصوص می باشند که در سوراخ روی ریل یا شیار تفنگ واقع می شوند. این زائده ها که در خود پایه ها هم ممکن است وجود داشته باشند ، معمولا به قسمت زیرین قطعات پیچ می شوند. در پایه های دو تکه این قطعه اغلب در پشت پایه جلویی قرار می گیرد ، چرا که این قسمت بیشترین نیرو را در این نوع پایه ها تحمل می کند.
قسمت زیرین این پایه ها که با تفنگ درگیر می شود از قسمت اتصال به دوربین جدا شده و به نوعی نیرویی که توسط تفنگ در دو جهت به پایه وارد می شود ، در این سیستم پایه دوربین خنثی می شود.   

قطعات ضد شوک تفنگ های بادی ( Safety Block  )

برای تفنگ بادی با قدرت زیاد اغلب از پایه های یک تکه استفاده می کنند. از آنجایی که در این سیستم پایه ، سطح بیشتری با مقطع ریل تفنگ درگیر می شود ، می توان از این پایه ها به عنوان انتخابی مناسب برای تفنگ های بادی با شوک زیاد نام برد. ولی اگر این پایه ها از دقت مناسبی برخوردار نباشند ، کارایی لازم حتی به اندازه یک پایه دو تکه ساده را ندارند. 
 
 
برای نصب پایه دوربین ها ابتدا قسمت فوقانی رینگها را باز می کنیم و در پایه های دو تکه فاصله پایه ها را با توجه به طول تیوب اصلی دوربین تنظیم می نماییم. از آنجایی که ریل یا شیار تفنگ های بادی پیستونی اغلب به صورت ممتد روی بدنه ایجاد شده ، امکان نصب پایه دوربین های یک تکه و دو تکه در موقعیتهای مختلف فراهم می شود و می توان دوربین باEye Relief  های متفاوت را روی این تفنگ ها نصب و تنظیم نمود. پس از قرار گیری قسمت زیرین پایه ها ، دوربین از لحاظ موقعیت قرارگیری روی آن آزمایش می شود و فاصله بهینه چشم تا دوربین تنظیم می شود به طوریکه با یک آرایش صحیح ، سر تیرانداز نسبت به اسلحه و دوربین احساس راحتی کند. سپس قسمت فوقانی رینگها نصب و پیچ آنها محکم می شود.
برخی از پایه های یک تکه دارای رینگهای مجزا از قسمت زیرین ( Base ) می باشند و این امکان وجود دارد که با قرار دادن یک قطعه زیر رینگها ، دوربین با قطر لنز شیئی بیشتر روی تفنگ نصب شود.
همچنین در قسمت زیرین آنها ممکن است سوراخهایی وجود داشته باشد که می توان رینگها را در آنها جابجا کرد. بدین ترتیب انواع دوربین ها با طول تیوب اصلی متفاوت را می توان روی آنها نصب کرد.
 
 
 
نمونه این پایه ها ، پایه ساخت B-Squre می باشد که قسمتهای متحرک این پایه که به پیچ متصل می شوند همگی از فولاد ساخته شده اند. در ساخت رینگها و قسمت زیرین آنها هم از آلومینیوم سخت با چگالی بالا بهره گرفته شده است.
 
پایه یک تکه ساخت B-Squre
 
به عنوان پیشرقته ترین و دقیق ترین نوع پایه های یک تکه تفنگ های بادی از پایه Dampa نام می بریم که برای تفنگ های بادی قوی و برای تیراندازی دقیق و مطمئن ساخته شده است. البته قیمت پایه این پایه دوربین ها نسبتا گرانتر از سایر پایه های مشابه می باشد. ولی در ساخت آن برای جلوگیری از شوک بالای تفنگ تمهیداتی فراهم شده است.
 
 طبقه بندی: شکار،  انتخاب پایه دوربین مناسب برای تفنگ بادی،  # سلاحهای آتشین ( Fire arms ) به اصطلاح گرم،  تفاوت دستگاه های نشانه روی،  دولول چخماقی جدید ، تلفیقی از سنت و فن آوری،  آشنایی با ساختار و عملكرد دوربین های دوچشمی،  آشنایی با فشنگ 57×7 میلیمتری ماوزر،  تنظیم و تیراندازی با تفنگ گلوله زنی،  انواع اسلحه ها و فشگ ها،  دنیای اسلحه،  تکنیک های شکار پرندگان، 
برچسب ها: انتخاب پایه دوربین مناسب برای تفنگ بادی، تفنگ بادی،
ارسال توسط saeed molayi
آرشیو مطالب
نظر سنجی
به نظر شما ایا شکارچیان انسان های بی رحمی هستند؟؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin