تبلیغات
hunter شکار - تفاوت دستگاه های نشانه روی
hunter شکار
ارائه فرهنگ صحیح استفاده از شکار

بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 16 مهر 1389
 
در این مقاله می خواهیم در مورد یکی از مهمترین تجهیزات تیراندازی بنام دستگاه نشانه روی که توجه زیادی به آن نمی شود ، صحبت کنیم.


اولین اسلحه های گرم ، دستگاه نشانه روی نداشتند ولی به طور ساده آن را به سمت دشمن هدف می گرفتند که به صورت قابل قبولی موثر بود. در حقیقت بسیاری از سلاحها همانطور که در تاریخچه شان ذکر شده از علامتها و سمبل های مذهبی روی سلاح استفاده می کردند تا خدایان به آنها کمک کنند و این اعتقاد باعث می شد به صورت تلقینی هدف را به درستی مورد اثابت قرار دهند. بعدها دستگاه نشانه روی ساخته شد که بر روی سلاحها نصب شد و شامل شکاف درجه و مگسک بود و بالاخره دستگاه نشانه روی اپتیکی ساخته شد که در حال خدمت است. دوربینهای نشانه روی به ما اجازه می دهد اهدافی را که با چشم غیر مسلح قابل دیدن نیست بتوان رویت کرد و به تیرانداز اجازه می دهد تا از حداکثر دقت سلاح استفاده کند و در آخر خصوصا در مورد تیراندازها به آنها این اعتماد به نفس را می دهد که می توانند هدف خود را مورد اصابت قرار دهند. به دلیل اینکه مهم ترین ابزار برای یک تیرانداز ابزار نشانه روی است مقایسه ای بر روی ویژگیهای این سیستم ها انجام می دهیم.
 
 
 
الف) دستگاه نشانه روی باز ( مانند شکاف درجه برنو ) ، عموما روی اسلحه های کالیبر 22 رمینگتون یافت می شوند و همچنین روی بسیاری از اسلحه های شکاری نصب شده است. این سیستم نشانه روی به تیرانداز اجازه می دهد که سر و چشمان خود را در یک موقعیت دقیق قرار دهد و می تواند بهترین حالت را برای هم سطح کردن چشم ، شکاف درجه و مگسک را فراهم آورد. تیرانداز همچنین باید در طول زمان یک شلیک روی شکاف درجه ، مگسک و هدف با چشم خود فوکوس کند به علت اینکه به طور طبیعی چشم هیچ انسانی این قابلیت را ندارد که در آن واحد روی چند جسم متمرکز شود ، لذا تیرانداز باید در هر لحظه روی یکی از شکاف درجه ، مگسک و هدف تمرکز کند. تحقیقات نشان داده اند که بهترین نتیجه وقتی حاصل می شود که تمرکز چشم بر روی نوک مگسک انجام شود و شکاف درجه و هدف را خارج از دایره تمرکز به صورت تار شده رویت نمود.
 
 
 
یکی از اشکالات شکاف درجه و مگسک ( نشانه روی باز ) هدف گیری اهداف متحرک است به این شکل که تیراندازی شما مادامی که مستقیما به هدف نگاه می کنید درست است و به نوعی برای پیشگیری در سمت دچار مشکل می شوید که در نهایت دقت تیراندازی را کاهش می دهد. به علاوه در سیستم های شکاف درجه ای ، قسمتهای پائینی هدف تماما از میدان دید تیرانداز حذف می شود و چنانچه هدف در یک لحظه به پایین حرکت کند از دید تیرانداز مخفی می ماند که این خطری است برای تیراندازان.
 
 
 
ب ) دستگاه نشانه روی روزنه دید – مگسک از پیچیدگی کمتری برخوردار است که تنها نیاز است روی مگسک و هدف فوکوس کنید که مانند نشانه روی شکاف درجه - مگسک بهتر است که از تمرکز روی مگسک استفاده شود. به هر حل مشکل اهداف متحرک مانند شکاف درجه همچنان موجود است. اکثر مردم هنگام تیراندازی قسمت پایینی روزنه دید را مورد توجه قرار می دهند و از نیمه بالایی غافل می شوند ( نوک مگسک را دقیقا وسط قرار نمی دهند ) و بالطبع تیراندازی ضعیفی انجام می دهند. چشم به طور طبیعی در وسط روزنه دید نوری که از آن بیرون می آید را جستجو می کند و بر روی آن فوکوس می کند و نور چون پس از عبور از روزنه دید به صورت واگرا منتشر می شود و نوری که چشم تیرانداز می بیند بیشتر از نور واقعی است که چشم را می زند و اکثرا تشخیص با چشم غیر مسلح دشوار می شود.
 
 برچسب ها: تفاوت دستگاه های نشانه روی،
ارسال توسط saeed molayi
آرشیو مطالب
نظر سنجی
به نظر شما ایا شکارچیان انسان های بی رحمی هستند؟؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin