تبلیغات
hunter شکار - آشنایی با فشنگ 57×7 میلیمتری ماوزر
hunter شکار
ارائه فرهنگ صحیح استفاده از شکار

بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 16 مهر 1389
 
گلوله 57×7 میلی متری كه با نام های 57×7 میلیمتری ، 7 میلی متری ماوزر ، 7 میلی متری ماوزر اسپانیایی و 0275 ریگ بی نیز شناخته می شود.


در سال 1893 توسط شركت ماوزر و به عنوان یك گلوله نظامی برای نیروهای مسلح اسپانیا ساخته شد‌‌ ، البته پس از آنكه چندین كشور دیگر نیز این گلوله را به عنوان گلوله استاندارد خود پذیرفتند. این گلوله اگر چه دیگر در زمینه های نظامی كاملا منسوخ شده است در سطح بین المللی همچنان به عنوان یك گلوله ورزشی كاربرد گسترده ای دارد. شركت های اسلحه سازی انگلیسی سلاح های زیادی را با این كالیبر تولید كردند كه یكی از شاخص ترین آنها جان ریگ بی بود كه به اندازه گیری كالیبر بر اساس اینچ نیز شهرت داشت. ریگ بی این گلوله را 0275 ریگ بی نامید.
 
تاریخچه
نظامیان اسپانیایی در سال 1893 یك اسلحه جدید ماوزر را به خدمت گرفتند. این اسلحه دارای فشنگ چاشنی وسط با باروت بدون دود و گلوله ای به نظر 7 میلی متر ( 0285 اینچ ) بود ، ضمن اینكه طول آن به 57 میلی متر می رسید. این اسلحه با گلوله 11 گرمی دارای سرعت دهانه 700 متر بر ثانیه بود. این ویژگی ها برای اواخر قرن نوزدهم یك شاهكار به شمار می رفتند. بهبود كارایی این گلوله تا حد زیادی مرهون تغییر شكل آن بود كه به جای نوك گرد ، نوك تیز داشت و بنابراین مقاومت هوا را تا حد زیادی كاهش می داد.
 
 
 
گلوله نظامی
ویژگی ها و كارایی 57×7 ماوزر به عنوان یك گلوله نظامی در جریان جنگ اسپانیا با آمریكا و جنگ جهانی دوم بوئر در آفریقای جنوبی به اثبات رسید. نیروهای تدی روزولت و راف رایدرز در نبرد با نیروهای مسلح به اسلحه 7 میلی متری مدل 93 ماوزر جراحات زیادی برداشتند. به همین ترتیب ، نیروهای انگلیسی كه در آفریقای جنوبی می جنگیدند ملزم شدند تا به ارزیابی دوباره طرح مهمات و سلاح های خود و همچنین تاكتیك های رویارویی با جنگجویان بوئر بپردازند ، چرا كه گلوله 0303 بریتیش آنها در مقابل گلوله 57×7 میلی متری حرفی برای گفتن نداشت. گلوله .303 هنوز هم از باروت دانه ای سیاده استفاده می كرد ، در حالی كه ماوزر باروت بدون دود با كارایی بالاتر داشت. در نتیجه این الزامات ، انگلیسی ها نیز در گلوله 0303 از باروت بدون دود استفاده كردند و در نتیجه این تغییرات ، لی انفیلد شماره MX31 روی كار آمد.
 
 
 
ابعاد گلوله
این گلوله 57×7 میلی متری دارای پوكه ای به گنجایش 90/3 میلی متر ( 60 گرین ) می باشد. شكل بیرونی گلوله به گونه ای طراحی شده كه قرار دادن فشنگ در داخل اسلحه و پوكه پرانی را در سلاح های گلنگدنی و مسلسل ها بهبود دهد.
آمریكایی ها زاویه شانه را طبق آلفا /2 تقریبا برابر با اندازه 55/20 درجه اندازه گیری می كنند. نزخ پیچش معمول خان برای این گلوله 220 میلی متر، 4 شیار با قطر 24/7 میلی متر می باشد. طبق اطلاعات موجود ، پوكه 57×7 میلی متر می تواند فشار معادل 390 MPA را تحمل كند.
 
 
گلوله ورزشی
ویژگی های بالستیك گلوله 57×7 میلی متری ماوزر ، آن را به اسلحه محبوب شكارچیان تبدیل كرد. مسیر حركت یكنواخت و لگد قابل كنترل آن ، تعیین محل دقیق اصابت گلوله را راحت تر می سازد. سه فشنگ 57×7 میلی متر به واسطه نرخ پیچش بالای خود ، توان نفوذ خوبی دارد كه امكان شلیك مرمی های بلند و سنگین را می دهد.
همین امر گلوله 57×7 را در آفریفا نیز معمول كرد ، به ویژه برای شكار حیوانات عظیم الجثه ای همچون فیل ها و حتی یك شكارچی به نام W.D.M بل توانست ركورد شكار 1011 فیل را با استفاده از اسلحه 57×7 میلی متری به ثبت برساند. كارایی كه برای شكارچیان مسلح به سلاح های كالیبر بزرگتر نیز دست نیافتنی می نمود. گلوله 57×7 میلی متری اگر چه امروزه دیگر همچون گذشته پركاربرد نیست ، هنوز هم توسط برخی شركت های فشنگ سازی مشهور تولید می شود و بسیاری از سلاح های مدرن نیز قابلیت شلیك آن را دارند.
به واسطه ویژگی های عالی این گلوله كه بسیاری از آنها هنوز هم زبانزد خاص و عام هستند ، تولید آن هنوز هم در ایالات متحده و اروپا ادامه دارد ، اما آمریكایی ها سعی می كنند آن را در فشارهای پایین تر مورد استفاده قرار دهند. در حالی كه اروپایی ها به استفاده از سرعت و فشارهای بالاتر مشهور هستند. باید توجه داشته باشید كه گلوله های 57×92/7 ( 8 میلی متری ماوزر ) و 57×7 میلی متر ( 7 میلی متری ماوزر ) قابل تعویض نیستند و به كار بردن آنها به جای هم می تواند باعث صدمه زدن به اسلحه و حتی تیرانداز شود.
 طبقه بندی: آشنایی با فشنگ 57×7 میلیمتری ماوزر،  انواع اسلحه ها و فشگ ها،  شکار،  دنیای اسلحه، 
برچسب ها: آشنایی با فشنگ 57×7 میلیمتری ماوزر،
ارسال توسط saeed molayi
آرشیو مطالب
نظر سنجی
به نظر شما ایا شکارچیان انسان های بی رحمی هستند؟؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin